wtorek, 10 listopada 2009

Sky Tower - największy wieżowiec w Polsce


Sky Tower – kompleks mieszkalno-biurowo-handlowo-usługowo-rekreacyjny we Wrocławiu, którego ukończenie planowane jest w 2012 roku. Kompleks ma się składać z 5 połączonych budynków wybudowanych na miejscu rozebranego Poltegoru (między ul. Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą, Szczęśliwą). Pierwotnie planowano, że najwyższa jego wieża będzie miała 258 m wysokości (z iglicą - dach na wysokości 221 m) i tym samym Sky Tower byłby najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce, budynkiem z najwyżej położonym dachem w Polsce, i w ogóle najwyższym budynkiem w Polsce, oraz jednym z najwyższych wieżowców w Europie. W październiku 2009 Leszek Czarnecki, który jest właścicielem Sky Towera wstępnie ogłosił, że budynek zostanie obniżony do 207 metrów. Informacje te, pomimo że przekazywane przez inwestora, są tylko spekulacjami, a ostateczną wysokość poznamy dopiero po zatwierdzeniu projektu przez organy nadzorcze na przełomie lutego i marca 2010[1].

Pierwszy projekt opracowała wrocławska pracownia WALAS sp. z o.o. a autorem koncepcji był arch. Łukasz Magdziarz.

Kontrowersje
Według niektórych mieszkańców rozmiary budynku nie współgrają z architekturą miasta[7]. Kolejny pod względem wysokości budynek we Wrocławiu, Akademik Kredka, jest dwukrotnie niższy. Jednakże Sky Tower nie będzie osamotniony, w podobnym czasie mają sie pojawić kolejne wieżowce, mierzące jedynie kilkadziesiąt metrów mniej od Sky Tower. Początkowo również proponowany wygląd budynku poddawany był krytyce, jednak we wrześniu 2007 roku z inicjatywy głównego akcjonariusza LC Corp, Leszka Czarneckiego, zmieniono całkowicie koncepcję architektoniczną wieżowca. Decyzję taką podjęto mimo że gotowy był już projekt budowlany dla pierwszej wersji.

Innym problemem jest stosunkowo duża strefa oddziaływania budynku. Wizualizacja przedstawiona na jednej ze stron internetowych miłośników Wrocławia pozwala wnioskować, że cień rzucany przez wieżę w dniu równonocy, w godzinach 7-17 (czyli w czasie, gdy zgodnie z polskim prawem w pomieszczeniach mieszkalnych w zabudowie śródmiejskiej należy zapewnić niezakłócony dopływ światła słonecznego przez co najmniej 90 minut) może naruszać przepisy, a "niespełnienie tych wymogów może wiązać się z olbrzymimi odszkodowaniami dla mieszkańców". Precedensową sprawę dotyczącą braku nasłonecznienia opisał w 2006 roku portal GazetaDom.pl

Najwyższy wieżowiec świata


Burj Dubai ( "Wieża Dubajska") – wieżowiec w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zbudowany przez firmy Samsung Constructions, BESIX i Arabtec.

Budowa rozpoczęła się 15 kwietnia 2005 oraz zakończyła się 16 sierpnia 2009 roku. Wysokość budowli wynosi 818 metrów[3] i została osiągnięta 17 stycznia 2009 roku[4]. Budynek posiada 160 pięter użytkowych. Całkowita liczba kondygnacji wynosi 206. Oficjalne otwarcie budynku nastąpi 4 stycznia 2010 roku.


Rekordy:
* Jest budynkiem z największą liczbą kondygnacji (160 pięter) (tytuł ten odebrał w lutym 2007 Sears Tower w Chicago, liczącemu 108 pięter).
* W wyniku problemów, spowodowanych bankructwem firmy odpowiedzialnej za elewację, pierwsze jej elementy pojawiły się na budynku dopiero w połowie 2007. Do czasu jej montażu Burj Dubai był więc najwyższym betonowym szkieletem nieukończonego budynku. Przerosła tym samym Ryugyong Hotel w Korei Północnej, który nosił ten niechlubny tytuł (105 pięter, 330,0 m wysokości, rok budowy 1989) do 2006 r.
* Burj Dubai obecnie jest najwyższym wieżowcem na świecie (tytuł ten odebrał 21 lipca 2007 Taipei 101, położonemu w stolicy Tajwanu, Tajpej, drapaczowi o wysokości 509,2 m).
* 13 września 2007 wieżowiec przerósł CN Tower stając się najwyższą wolnostojącą budowlą.
* 24 listopada 2007 zakończono wylewanie betonowej części budynku, jest to światowy rekord budowli skonstruowanej za pomocą pompowanego pionowo betonu (156 pięter i 585,7 m).
* 20 maja 2008 osiągnął 649,7 m i stał się najwyższą budowlą w dziejach świata, przewyższając polski maszt radiowy w Konstantynowie (koło Gąbina) mający 646,38 m, który zawalił się 8 sierpnia 1991. Burj Dubai jest najwyższą budowlą stojącą na Ziemi (maszt KVLY-TV w USA w Dakocie ma 628,8 metrów).
* 11 września 2008 osiągnął wysokość 700,9 m i stał się pierwszą budowlą , która przekroczyła wysokość 700 m.
* 30 grudnia 2008 osiągnął wysokość 780,0 m[5].
* 17 stycznia 2009 osiągnął docelową wysokość 818,0 metrów[6].

Rozmiary:

Początkowo Burj Dubai miał mieć wysokość około 560 metrów i wykorzystywał projekt niewybudowanej nigdy wieży Grollo Tower w Melbourne w Australii. Niedługo potem firma Skidmore, Owings and Merrill nadała budynkowi obecny kształt i wygląd podnosząc jego wysokość do 650, a później do 705 metrów. Główny architekt, Adrian Smith uznał jednak, że górne partie budynku nie wyglądają odpowiednio i postanowił jeszcze bardziej zwiększyć wysokość konstrukcji, by nadać wieżowcowi smuklejszy wygląd. Szczytowe partie budynku, od piętra 154 wzwyż są zbudowane tylko na lekkiej stalowej konstrukcji, zamiast żelbetowego szkieletu, jak niższe piętra. Inwestor, firma Emaar, uważa, że w ten sposób szczyt wieży będzie mógł być jeszcze bardziej podwyższony, by pobić ewentualnych konkurentów do tytułu najwyższego budynku świata, jednak gdy budowa zostanie ukończona, nie będzie to możliwe.

Wygląd i wystrój:

Burj Dubai zaprojektowany został przez firmę architektoniczną Skidmore, Owings and Merrill, która projektowała także budynki Sears Tower oraz Wieżę Wolności.

Ogólny wygląd i plan wieży nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu (ornamenty, ozdoby itp.). Wieżowiec składa się z centralnego rdzenia oraz 3 "ramion" – w miarę wzrostu wysokości wieżowca, poszczególne "ramiona" będą stawały się coraz mniejsze, co również nadaje smukłości wieżowcowi. Na samym szczycie, centralny rdzeń przechodzi w iglicę wieńczącą budynek. Poszczególne piętra będą się rozwidlały, co ma zapewnić lepsze widoki na Zatokę Perską oraz odpowiednie własności aerodynamiczne. Najniższe piętra wieży zostaną przeznaczone na hotel, udekorowany przez Giorgio Armaniego.

niedziela, 8 listopada 2009

10. Zamykający liste


 Listę zamyka impunujacy wiezowiec wybudowany w Chicago, USA - 600 North Fairbanks

9. Dlaczego nie trzeci?


Pangu Plaza Office Building to już trzeci budynek chiński znajdujący sie w elitarnej dziesiątce. 

8. Drugi wieżowiec z Chin


Grand Lisboa - wieżowiec w Macau, w Chińskiej Republice Ludowej, o wysokości 258 m. Budynek został otwarty w 2007, posiada 52 kondygnacje.

7. Tornado Tower


Tornado Tower ze szkła na pustyni- budynek jak siła natury- nowy symbol Doha na Katarze, z 200 metrową wieżą Skyline odmienił metropolię pustynną. Nadzwyczajna konstrukcja składa się z uformowanego w kształcie rombu stalowego rusztowania z wysokim, piętrowym oszkleniem i wolną od podpór przestrzenią wewnętrzną. Zabarwione na niebiesko szkło przeciwsłoneczne chroni przed prażącym słońcem.

6. Londyńska duma architektury


Broadgate Tower – wieżowiec w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Jest dopiero drugim europejskim budynkiem znajdującym sie na liście. Budynek wysokości 165 m otwarto w 2009 roku, budowa trwała o wiele dłużej niż zaplanowano ponieważ podczas budowy odnaleziono po ziemią wiele obiektów o wartości archologicznej. Budynek posiada 35 kondygnacji.

5. Innowacyjna budowla z Bahrajnu


Uznany przez EcoGeek za najbardziej przyjazny środowisku wieżowiec – The Bahrain World Trade Center Towers w klasyfikacji Emporis Skyscraper Awards zajął piąte miejsce. Jest to budynek, ktory właśnie uruchomił swoje trzy ogromne turbiny wiatrowe. Każda z nich ma 29 metrów średnicy a specjalnie zaprojektowane ściany budynku kierują bryzę znad morza wprost na ich płaty. 

4. Niesamowity wieżowiec w Hiszpanii


Wieżowiec Torre Caja Madrid zajmuje najbardziej pechowe, czyli czwarte miejsce. Torre Caja Madrid, częściej nazywany jako Torre Repsol– to niesamowity wieżowiec w Madrycie, Hiszpanii zlokalizowany w strefie Cuatro Torres Business Area. Jego wysokość wynosi 250 m, ma 45 kondygnacji i jest najwyższym budynkiem w kraju. 

3. Miejsce trzecie - brązowy medal



Na miejscu trzecim plasuje się wieżowiec Shanghai World Financial Center. Swym kształtem zdaje się przypominać otwieracz do butelek...

2. Srebrny medal.


Drugie miejsce na tej prestiżowej liście zajmuje wieżowiec wzniesiony w Korei Południowe, a dokładnie - w Seulu i nosi nazwę Boutique Monaco.  

1. Najlepszy wieżowiec 2008 roku !


   Emporis Skyscraper Awards, to nagrody przyznawane najlepszym wieżowcom wyróżniającym się zarówno estetyką, jak i funkcjonalnością. Pomysłodawcą wyróżnienia jest niemiecka spółka Emporis GmbH zajmująca się publikowaniem danych na temat rynku nieruchomości .

   W tym roku tytuł najlepszego wysokościowca przypadł japońskiemu Cocoon Tower. Wśród nagrodzonych można zobaczyć też wieżowiec - tornado, czy wieżowiec - otwieracz do butelek...

   Nagrodzony wieżowiec to projekt japońskiej pracowni Kenzo Tange Associates. Mode Gauken Cocoon Tower, bo tak brzmi pełna nazwa budynku, jest siedzibą szkoły artystycznej Mode Gauken. Budynek liczy pięćdziesiąt pięter i jest drugą na świecie, zaraz po Uniwersytecie Moskiewskim, najwyższą budowlą uniwersytecką. 

   Część fasady budynku pokrywa stalowa siatka diagonalna wykonana z białego aluminium, która została wypełniona ciemnoniebieskimi szklanymi panelami. Pod zewnętrzną warstwą siatki znajduje się kolejna stalowa siatka - tym razem nieregularna. Obie warstwy tworzą charakterystyczny dla budynku motyw przeplatanki, który "otula" centralną szklaną część wieżowca. Architektura budynku ma inspirować studentów i pobudzać ich wyobraźnię. 

   Budowę 204- metrowego kokonu ukończono w październiku 2008 roku. Budynek powstał w tokijskiej dzielnicy Shinjuku znanej z wysokiej zabudowy. Kapituła konkursu doceniła "nadzwyczaj ekspresyjną architekturę i godny uwagi dialog z otoczeniem".